Pomóż aktywistom zatrzymać wycinki w najcenniejszych lasach wokół miast!
Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.
Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.
WSPIERAM!Ochrona lasu, choć wymaga czasu i wysiłku, potrafi też sprawić wiele satysfakcji. Sprawdź czy leśny aktywizm jest dla Ciebie i jakiego wsparcia możesz oczekiwać od Lasów i Obywatelek.
Zanim zanurkujesz w szczegóły, zapoznaj się ze streszczeniem wszystkich odcinków tego poradnika. Będziesz wiedział/a od którego odcinka rozpocząć lekturę.
Naucz się posługiwać leśnymi serwisami mapowymi: mapą #ZanimWytnąTwójLas oraz Bankiem Danych o Lasach. Dowiedz się czym różni się rębnia zupełna od gniazdowej.
Prawo gwarantuje nam dostęp do informacji publicznej i o środowisku. Niestety, Lasy Państwowe i inne instytucje nie zawsze tego prawa przestrzegają. Naucz się jak skutecznie wnioskować o dostęp do informacji.
Dowiedz się jak, wspólnie z lokalną społecznością, wypracować społeczny plan na las. To będzie Ci potrzebne w rozmowach z nadleśnictwem.
Poznaj polskie i europejskie polityki leśne. Dowiedz się jak będą się wkrótce zmieniały i jak to może wpłynąć na los Twojego lasu.
Działanie w zgranej i ufającej sobie grupie to podstawa. Dowiedz się, jak budować lokalną grupę leśną, by dobrze się Wam razem działało.
By działać skutecznie na rzecz przyrody potrzebujecie szerokiego społecznego wsparcia. Dowiedz się jakie są różne metody prowadzenia lokalnych kampanii, w tym jak stworzyć petycję, by odniosła rezultat.
Media, szczególnie lokalne, mogą stać się ważnym sprzymierzeńcem w Waszych działaniach zmierzających do większej ochrony lasów. Dowiedz się, jak komunikować się z mediami i czego media potrzebują od Ciebie.
Dowiedz się jak lokalny samorząd może wpływać na los lasu, i jak Wy możecie zainicjować pro-leśne uchwały rady gminy.
Waszymi sprzymierzeńcami w ochronie lasu mogą też zostać reprezentujący Was posłowie i posłanki. Dowiedz się jakimi narzędziami nacisku dysponują, i jak mogą Wam pomóc w działaniach leśnych.
Rozmowy z leśnikami/czkami bywają bardzo frustrujące dla lokalnych społeczności. Poznaj 10 rad jak zorganizować negocjacje oraz 15 chwytów retorycznych, najczęściej stosowanych przez Lasy Państwowe.
Dowiedz się, jak składać wnioski w konsultacjach społecznych Planu Urządzenia Lasu (PUL), by Lasy Państwowe nie zlekceważyły Waszego głosu.
Lasy o zwiększonej funkcji społecznej to nowa forma gospodarowania lasem, stworzona przez Lasy Państwowe pod wpływem nacisku społecznego. To słaba forma ochrony, ale może pozwolić Wam ochronić małe fragmenty lasu.
Powołanie pomników przyrody może Wam pomóc ochronić drzewa i obszary o specjalnych walorach. Dowiedz się jak napisać wniosek i jak pracować z radnymi, by pomniki przyrody rzeczywiście powstały.
Użytki ekologiczne to następna po pomnikach przyrody tak zwana mała forma ochrony przyrody. Z materiałów w tym odcinku dowiecie się czy się charakteryzuje i jak ją powołać.
Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe to trzecia mała forma ochrony przyrody, którą chcemy Wam poddać pod rozwagę. Z materiałów w tym odcinku dowiecie się czy się charakteryzują i jak je powołać.
Drzewa biocenotyczne, w tym dziuplaste, powinny być chronione. Niestety, często zdarza się, że leśnicy ignorują regulacje. Dowiedz się jak zgłosić je do ochrony i monitorować, czy zostały ochroną objęte.
Często zwierzęta, rośliny i grzyby objęte prawnie ochroną gatunkową nie są w Lasach Państwowych zinwentaryzowane i praktycznie chronione. Nasze materiały pomogą Ci temu zaradzić.
Masz ambicję doprowadzić do powołania rezerwatu? Z tego odcinka dowiesz się jak do tego podejść.
Większość nadleśnictw w Polsce poddaje się certyfikacji FSC. Choć jest to słabe narzędzie ochrony lasu, warto znać jego wymogi i monitorować czy nadleśnictwa się rzeczywiście do niego stosują.
W odcinku znajdziecie odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu mamy w Polsce dostęp do wymiary sprawiedliwości w sprawach dotyczących lasu i czy droga sądowa będzie odpowiednim działaniem w Waszym przypadku.
Porady, jak działać dla lasu
Wskazówki, jak naciskać na Lasy Państwowe, by chroniły las.
Informacje o leśnych wydarzeniach i politykach leśnych