Dziękujemy za Twój podpis!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.

WSPIERAM!

Jak chronić las?

poradnik

Dowiedz się jak chronić las

Witaj na stronie kursu Jak chronić las. Cieszymy się, że chcesz się zaangażować w działania na rzecz ochrony lokalnej przyrody i dołączyć do naszej społeczności. Skuteczna ochrona lasu przed zbyt intensywną gospodarką leśną to zadanie wielowątkowe i długofalowe. By ułatwić Ci nawigację po materiałach podzieliliśmy je na trzy rozdziały: Dokształć się, Zdobądź sojuszników oraz Działaj.
Jeżeli po lekturze wciąż będziesz mieć pytania, możesz je zadać na grupie facebookowej innym osobom działającym dla lasów i wykorzystać ich doświadczenie. Możesz też napisać do nas na [email protected].

Wstęp

Czy ten poradnik jest dla Ciebie?

Ochrona lasu, choć wymaga czasu i wysiłku, potrafi też sprawić wiele satysfakcji. Sprawdź czy leśny aktywizm jest dla Ciebie i jakiego wsparcia możesz oczekiwać od Lasów i Obywatelek.

Krótki przegląd metod ochrony lasu

Zanim zanurkujesz w szczegóły, zapoznaj się ze streszczeniem wszystkich odcinków tego poradnika. Będziesz wiedział/a od którego odcinka rozpocząć lekturę.

Dokształć się

Jak znaleźć informacje o Twoim lesie

Naucz się posługiwać leśnymi serwisami mapowymi: mapą #ZanimWytnąTwójLas oraz Bankiem Danych o Lasach. Dowiedz się czym różni się rębnia zupełna od gniazdowej.

Jak zawnioskować o informację publiczną i o środowisku

Prawo gwarantuje nam dostęp do informacji publicznej i o środowisku. Niestety, Lasy Państwowe i inne instytucje nie zawsze tego prawa przestrzegają. Naucz się jak skutecznie wnioskować o dostęp do informacji.

Jak stworzyć społeczną wizję lasu

Dowiedz się jak, wspólnie z lokalną społecznością, wypracować społeczny plan na las. To będzie Ci potrzebne w rozmowach z nadleśnictwem.

Jak śledzić informacje o polskiej i europejskiej polityce leśnej

Poznaj polskie i europejskie polityki leśne. Dowiedz się jak będą się wkrótce zmieniały i jak to może wpłynąć na los Twojego lasu.

Zdobądź sojuszników

Jak zbudować zgraną grupę lokalną

Działanie w zgranej i ufającej sobie grupie to podstawa. Dowiedz się, jak budować lokalną grupę leśną, by dobrze się Wam razem działało.

Jak zbudować szerokie poparcie dla ochrony lasu

By działać skutecznie na rzecz przyrody potrzebujecie szerokiego społecznego wsparcia. Dowiedz się jakie są różne metody prowadzenia lokalnych kampanii, w tym jak stworzyć petycję, by odniosła rezultat.

Jak pracować z mediami

Media, szczególnie lokalne, mogą stać się ważnym sprzymierzeńcem w Waszych działaniach zmierzających do większej ochrony lasów. Dowiedz się, jak komunikować się z mediami i czego media potrzebują od Ciebie.

Jak pracować z samorządem

Dowiedz się jak lokalny samorząd może wpływać na los lasu, i jak Wy możecie zainicjować pro-leśne uchwały rady gminy.

Jak pracować z polityczkami i politykami

Waszymi sprzymierzeńcami w ochronie lasu mogą też zostać reprezentujący Was posłowie i posłanki. Dowiedz się jakimi narzędziami nacisku dysponują, i jak mogą Wam pomóc w działaniach leśnych.

Działaj

Jak rozmawiać z leśnikami i leśniczkami

Rozmowy z leśnikami/czkami bywają bardzo frustrujące dla lokalnych społeczności. Poznaj 10 rad jak zorganizować negocjacje oraz 15 chwytów retorycznych, najczęściej stosowanych przez Lasy Państwowe.

Jak wziąć udział w konsultacjach społecznych Planu Urządzenia Lasu

Dowiedz się, jak składać wnioski w konsultacjach społecznych Planu Urządzenia Lasu (PUL), by Lasy Państwowe nie zlekceważyły Waszego głosu.

Jak stworzyć lasy społeczne

Lasy społeczne to nowa forma gospodarowania lasem, stworzona przez Lasy Państwowe pod wpływem nacisku społecznego. To słaba forma ochrony, ale może pozwolić Wam ochronić małe fragmenty lasu.

Jak powołać pomniki przyrody

Powołanie pomników przyrody może Wam pomóc ochronić drzewa i obszary o specjalnych walorach. Dowiedz się jak napisać wniosek i jak pracować z radnymi, by pomniki przyrody rzeczywiście powstały.

Jak powołać użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to następna po pomnikach przyrody tak zwana mała forma ochrony przyrody. Z materiałów w tym odcinku dowiecie się czy się charakteryzuje i jak ją powołać.

Jak tworzyć zespoły przyrodniczo-krajobrazowe

Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe to trzecia mała forma ochrony przyrody, którą chcemy Wam poddać pod rozwagę. Z materiałów w tym odcinku dowiecie się czy się charakteryzują i jak je powołać.

Jak egzekwować ochronę drzew dziuplastych i innych drzew biocenotycznych

Drzewa biocenotyczne, w tym dziuplaste, powinny być chronione. Niestety, często zdarza się, że leśnicy ignorują regulacje. Dowiedz się jak zgłosić je do ochrony i monitorować, czy zostały ochroną objęte.

Jak egzekwować ochronę gatunkową

Często zwierzęta, rośliny i grzyby objęte prawnie ochroną gatunkową nie są w Lasach Państwowych zinwentaryzowane i praktycznie chronione. Nasze materiały pomogą Ci temu zaradzić.

Jak tworzyć rezerwaty przyrody

Masz ambicję doprowadzić do powołania rezerwatu? Z tego odcinka dowiesz się jak do tego podejść.

Jak egzekwować wymogi standardu Forest Stewardship Council (FSC)

Większość nadleśnictw w Polsce poddaje się certyfikacji FSC. Choć jest to słabe narzędzie ochrony lasu, warto znać jego wymogi i monitorować czy nadleśnictwa się rzeczywiście do niego stosują.

Jak działać, gdy gospodarka leśna wprost narusza prawo

W odcinku znajdziecie odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu mamy w Polsce dostęp do wymiary sprawiedliwości w sprawach dotyczących lasu i czy droga sądowa będzie odpowiednim działaniem w Waszym przypadku.

Bądźmy w kontakcie

Zostaw swój adres e-mail

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Porady, jak działać dla lasu

Wskazówki, jak naciskać na Lasy Państwowe, by chroniły las.

Informacje o leśnych wydarzeniach i politykach leśnych

    WordPress Lightbox