Pomóż aktywistom zatrzymać wycinki w najcenniejszych lasach wokół miast!
Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.
Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.
WSPIERAM!Las to dla mnie ważne miejsce
Doceniam lasy za to, że chronią nas przed skutkami zmian klimatu, są ostoją bioróżnorodności i miejscem wytchnienia
Uważam, że produkcja drewna, choć ważna, nie powinna być nadrzędnym celem istnienia lasu
Uważam, że obecnie lasy publiczne nie są dobrze zarządzane
Lubię działać i angażować się w lokalne sprawy
Jestem zdania, że lokalne społeczności powinny angażować się w decyzje i działania związane z lokalnymi lasami, łąkami, rzekami, mokradłami, szczególnie jeśli są to tereny publiczne
Mam nieco (bądź dużo) czasu i energii, by działać dla dobra wspólnego
Potrafię i chcę działać z innymi
Szanuję różne perspektywy na las
Uważam, że decyzje o lesie powinny się opierać na nauce, dialogu i wyważeniu potrzeb wszystkich
Nie zniechęcam się łatwo
Nie będziemy Cię oszukiwać – działanie na rzecz realnie zrównoważonego podejścia do lasów, ochrona lokalnych lasów przed zbyt intensywną eksploatacją jest działaniem trudnym, a czasem nawet frustrującym. Lasy Państwowe, zarządca lasów publicznych, to instytucja, która lasami gospodaruje w sposób nieprzystający do czasów katastrofy klimatycznej. Niewystarczająco dba o interes lokalnych społeczności i przyrody. Jednocześnie zaciekle broni swoich przywilejów i zysków, które wynikają z monopolu na pozyskiwanie drewna z powierzchni ponad jednej czwartej kraju. Lasy Państwowe, choć zarządzają lasami publicznymi w imieniu społeczeństwa, nie chcą słuchać jego głosu i opinii związanych z tym jakie wartości lasu są dla społeczeństwa najważniejsze.
Mimo tego, w coraz większej ilości miejsc w Polsce lokalne społeczności organizują się, by ochronić lasy publiczne przed zbyt intensywną eksploatacją gospodarczą. Na prowadzonej przez nas mapie obywatelskich inicjatyw leśnych odnotowaliśmy już ponad 300 interwencji, a ich liczba szybko rośnie.
Doświadczenia lokalnych inicjatyw leśnych dowodzą, że przy odrobinie determinacji i dobrej strategii można ocalić cenne fragmenty lasu. Na różne sposoby udaje się to w rosnącej liczbie miejsc takich jak na przykład las w Kleszczowie pod Krakowem, las w Szuminie nad Bugiem czy las Mokrzański we Wrocławiu. Coraz częściej odnosi też skutki mobilizacja społeczna podczas formalnych konsultacji Planów Urządzenia Lasu (w skrócie PUL). Najgłośniejsze ostatnio konsultacje PUL miały miejsce w 2022 roku w nadleśnictwie Brynek, gdzie lokalnej społeczności, dzięki mobilizacji, udało się zachować przed wycinką 500 ha cennego społecznie i przyrodniczo lasu.
Skład i łamanie:
Piotr Piwocki
Ten odcinek poradnika powstał dzięki pracy wolontariackiej i funduszom własnym Fundacji Lasy i Obywatele
Porady, jak działać dla lasu
Wskazówki, jak naciskać na Lasy Państwowe, by chroniły las.
Informacje o leśnych wydarzeniach i politykach leśnych