Dziękujemy za Twój podpis!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.

WSPIERAM!
Full 1






Pomóż aktywistom zatrzymać wycinki w najcenniejszych lasach wokół miast!
Full 1

Jak zbudować zgraną

grupę lokalną?

Samodzielne działania na rzecz ochrony lokalnego lasu są najczęściej skazane na porażkę. Ochrona konkretnego kawałka lasu wymaga bowiem wiele czasu, umiejętności i pracy. Lepiej i raźniej jest podzielić się zadaniami. Partnerek i partnerów do leśnych działań możesz szukać na wiele sposobów. Niektóre inicjatywy zaczęły się od petycji, w wyniku której najbardziej zaangażowani sygnatariusze i sygnatariuszki skrzyknęli się do działania. Inne inicjatyw leśne działają w ramach już istniejącej grupy o szerszym niż tylko leśny mandacie do działań, grupy sąsiedzkich, czy po prostu przyjacielsko-towarzyskich. Jeszcze inne inicjatywy powstały wokół lokalnych kanałów mediów społecznościowych.
Nie wystarczy znaleźć grupę osób, która wspólnie będą działać dla lasu, trzeba jeszcze dobrze ją zorganizować i tchnąć w nią dobrą kulturę współpracy. Nie musicie (choć możecie) się oficjalnie rejestrować – wiele inicjatyw leśnych działa jako grupy nieformalne. Zawsze warto jednak pomyśleć i zanotować: jakie macie wartości i zasady działania, jak dzielicie się obowiązkami i kto jest za co odpowiedzialny. Ważne jest też zaprojektowanie i wdrożenie dobrych procesów dotyczących spotkań i komunikacji.

Osoby, które włożyły pracę w powstanie tego odcinka poradnika:

Marta Jagusztyn, Marzena Błaszczyk.

Podziękowania składamy też Sieci Obywatelskiej Watchdog, a w szczególności Katarzynie Batko
i Szymonowi Osowskiemu, którzy wprowadzili nas w kwestie związane z prawem do informacji.

Ten odcinek poradnika powstał dzięki pracy wolontariackiej, funduszom własnym Fundacji Lasy
i Obywatele oraz przy wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

Bądźmy w kontakcie

Zostaw swój adres e-mail

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Porady, jak działać dla lasu

Wskazówki, jak naciskać na Lasy Państwowe, by chroniły las.

Informacje o leśnych wydarzeniach i politykach leśnych

    WordPress Lightbox