Dziękujemy za Twój podpis!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.

WSPIERAM!

Jak zbudować zgraną

grupę lokalną?

Samodzielne działania na rzecz ochrony lokalnego lasu są najczęściej skazane na porażkę. Ochrona konkretnego kawałka lasu wymaga bowiem wiele czasu, umiejętności i pracy. Lepiej i raźniej jest podzielić się zadaniami. Partnerek i partnerów do leśnych działań możesz szukać na wiele sposobów. Niektóre inicjatywy zaczęły się od petycji, w wyniku której najbardziej zaangażowani sygnatariusze i sygnatariuszki skrzyknęli się do działania. Inne inicjatyw leśne działają w ramach już istniejącej grupy o szerszym niż tylko leśny mandacie do działań, grupy sąsiedzkich, czy po prostu przyjacielsko-towarzyskich. Jeszcze inne inicjatywy powstały wokół lokalnych kanałów mediów społecznościowych.
Nie wystarczy znaleźć grupę osób, która wspólnie będą działać dla lasu, trzeba jeszcze dobrze ją zorganizować i tchnąć w nią dobrą kulturę współpracy. Nie musicie (choć możecie) się oficjalnie rejestrować – wiele inicjatyw leśnych działa jako grupy nieformalne. Zawsze warto jednak pomyśleć i zanotować: jakie macie wartości i zasady działania, jak dzielicie się obowiązkami i kto jest za co odpowiedzialny. Ważne jest też zaprojektowanie i wdrożenie dobrych procesów dotyczących spotkań i komunikacji.

Osoby, które włożyły pracę w powstanie tego odcinka poradnika:

Marta Jagusztyn, Marzena Błaszczyk.

Podziękowania składamy też Sieci Obywatelskiej Watchdog, a w szczególności Katarzynie Batko
i Szymonowi Osowskiemu, którzy wprowadzili nas w kwestie związane z prawem do informacji.

Ten odcinek poradnika powstał dzięki pracy wolontariackiej, funduszom własnym Fundacji Lasy
i Obywatele oraz przy wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

Bądźmy w kontakcie

Zostaw swój adres e-mail

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Porady, jak działać dla lasu

Wskazówki, jak naciskać na Lasy Państwowe, by chroniły las.

Informacje o leśnych wydarzeniach i politykach leśnych

    WordPress Lightbox