Dziękujemy za Twój podpis!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.

WSPIERAM!

Lasy i Obywatele to fundacja, która wyrosła z oddolnej inicjatywy obywatelskiej.

Jesteśmy grupą osób, które cenią lasy i angażują się w ich ochronę. Działamy z miłości do lasu i z obywatelskiego obowiązku. Uważamy, że las ma przede wszystkim wartość przyrodniczą i społeczną. W dobie zmian klimatycznych musimy go chronić tak, by on chronił nas.

 

Chcemy, by Polki i Polacy mogli realnie współdecydować o lasach. Potrzebujemy kontroli społecznej nad tym co się w nich dzieje oraz prawdziwej debaty o przyrodzie w naszym kraju.
marta_circle

Skąd wziął się pomysł działań ogólnopolskich? Narodził się w dzięki lokalnemu doświadczeniu. Lasy Państwowe chciały nam w Szuminie, w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym wyciąć las. I to metodą rębni zupełnej, czyli „do gołej ziemi”. Ryzyko wycinki w bezpośrednim sąsiedztwie wsi zmobilizowało naszą społeczność lokalną. Zaczęliśmy rozmawiać z Lasami Państwowymi, powołaliśmy też lokalne stowarzyszenie.

Poznałam ludzi z innych części Polski chroniących swoje lasy. Dzwonili ludzie z pytaniami jak to robić. Uznałam, że warto zacząć dokumentować wiedzę o skali społecznego ruchu na rzecz lasów w różnych częściach Polski oraz stworzyć platformę, która umożliwi dzielenie się doświadczeniami.
I tak powstały Lasy i Obywatelki*.

Marta Jagusztyn Pomysłodawczyni inicjatywy
* W nazwie używamy wymiennie słów Obywatele i Obywatelki, by nikogo nie wykluczać.

Marta Jagusztyn – założycielka i prezeska zarządu

W Lasach i Obywatelkach odpowiadam za całość działań jako prezeska zarządu. Mam doświadczenie w roli badaczki, ewaluatorki, konsultantki i managerki międzynarodowych organizacji pozarządowych. Sporą część swojego życia spędziłam zajmując się rozwojem społecznym w Azji. Od zawsze w naturze czuję się jak w domu, ale ochroną natury, a w szczególności lasów, zajęłam się jednak dopiero wtedy, gdy nad nadbużańską wsią, z którą jestem związana od dziecka, zawisła groźba rębni zupełnych. Lokalne działanie pokazało mi, że lasy i natura potrafią jednoczyć oraz, że zupełnie bezsensownie je niszczymy. Z tego doświadczenia narodziły się Lasy i Obywatelki.

 

Grzegorz Jakacki – technologie, administracja, finanse

Jestem informatykiem, przedsiębiorcą i inwestorem w branży technologicznej. Znalazłem się w Lasach i Obywate_lach_lkach w wyniku zaangażowania w ochronę lasu w Szuminie przed bezsensowną wycinką. Pracuję w Lasach i Obywate_lach_lkach, ponieważ chciałbym, żeby polskie lasy były zarządzane mądrze i z poszanowaniem praw obywateli obywatelskich.

 

Paulina Matyjasek – koordynatorka projektów

Przez kilka lat pracowałam jako koordynatorka w firmie produkcyjnej, jestem absolwentką filozofii na UW, skończyłam też studia podyplomowe na warszawskiej AWF. Moją pasją jest bieganie, przez 10 lat startowałam w górskich ultramaratonach. Jedną z najważniejszych potrzeb jest dla mnie bycie blisko natury, dlatego wybrałam życie na wsi w pobliżu lasu. Uważam, że las jest dobrem, które utracone jest nie do odzyskania w ciągu życia człowieka, dlatego lasy są dla społeczności tak ważne. Działanie w Lasach i Obywatelach jest dla mnie nie tylko pracą, ale misją, która ma dla mnie bezpośrednie znaczenie w miejscu, które wybrałam do życia.

 

Hanna Rawska – osoba ds. wspierania aktywistek/aktywistów i inicjatyw leśnych

Jestem kulturoznawczynią z doświadczeniem współpracy z organizacjami pozarządowymi i warszawskim samorządem terytorialnym. Zajmowałam się m.in. zagadnieniem edukacji obywatelskiej młodzieży, społecznej kontroli polityków, czy równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji w dostępie do usług miejskich.  Jestem w Lasach i Obywatelkach, bo lubię współpracować z ludźmi, którzy wierzą w możliwość zmiany i chcą realnie wpływać na rzeczywistość.

Podziękowania za zaangażowanie dla:
Agnieszki Szpili, Andrzeja Suleja, Anity Bednarkiewicz, Grzegorza Jakackiego, Janka Brykczyńskiego, Joanny Szostak, Jolii Jeżowskiej, Krzysztofa Cibora, Magdy Arażny, Magdy Bar, Magdy Majewskiej, Magdy Tilszer, Marka Kacprzaka, Marty Jagusztyn, Marzeny Błaszczyk, Michała Bednarkiewicza, Michała Książka, Natalii Saraty, Noemi Gryczko, Oli Muzińskiej, Pauliny Matyjasek, Pawła Pawlaczyka, Piotra Chojnackiego, Piotra Piwockiego, Tomka Kaczora, firmy Appsilon.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

 

Jestem obywatelem/obywatelką, lasy są dla mnie ważne, czuję się częścią ruchu. Czy mogę korzystać z waszej nazwy i logo?

Jeśli chcesz działać pod szyldem “Lasy i Obywatele” lub “Lasy i Obywatelki” (stosujemy obie te nazwy zamiennie), napisz do nas. Wspólnie znajdziemy odpowiednią formułę. Jesteśmy grupą otwartą na wszystkich, którzy chcą działać na rzecz lasów i podzielają nasze wartości.

Jak finansujecie swoje działania?

Możemy działać niezależnie przede wszystkim dzięki indywidualnym darczynkom i darczyńcom, a także przy wsparciu środków własnych i niewielkich grantów, o których zawsze jasno informujemy.

WordPress Lightbox