Dziękujemy za Twój podpis!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.

WSPIERAM!

Jak chronić las?

poradnik

Jak działać, gdy

gospodarka leśna wprost narusza prawo?

Niestety, często zdarza się, że mimo wysiłków aktywistów społeczne postulaty ochrony wartości przyrodniczych i społecznych lasów w żadnym stopniu nie przekonują zarządcy lasów, czyli Lasów Państwowych. Aktywiści zderzają się ze ścianą. Dzieje się tak czasem nawet wtedy, gdy gospodarka leśna w sposób oczywisty narusza interesy lokalnej społeczności albo prawo.
W takich sytuacjach aktywiści nie mogą niestety zaskarżyć Planu Urządzenia Lasu do sądu administracyjnego – co w wielu wypadkach powinno być drogą zakończenia sporu. W Polsce PUL jest niezaskarżalny w sądach administracyjnych. Zostało to już przez Komisję Europejską uznane za niezgodność z prawem europejskim. Sprawa przeciwko Polsce została już przez Komisję wysłana do TSUE, pozostaje jednak nierozstrzygnięta od dłuższego już czasu.
W tej sytuacji wiele osób rozważa innowacyjne rozwiązania prawne. Lasy Państwowe zostały już parokrotnie pozwane przez obywateli i organizacje za łamanie prawa i naruszenia dóbr osobistych w sądach cywilnych, o czym piszemy w poradniku. Żadna ze spraw nie zakończyła się jeszcze, jednak sądy sprawy przyjęły i w trzech przypadkach udzieliły zabezpieczenia na lesie, zatrzymując wszelkie prace, przynajmniej do czasu wydania wyroku.
Jeżeli zastanawiasz się, czy w Twojej sprawie nie doszło do złamania prawa, i czy istnieje możliwość wytoczenia procesu, możesz się z nami skonsultować.

Zapoznaj się z…

Osoby, które włożyły pracę w powstanie tego odcinka poradnika:

Marta Jagusztyn, Marzena Błaszczyk.

Podziękowania składamy też Sieci Obywatelskiej Watchdog, a w szczególności Katarzynie Batko
i Szymonowi Osowskiemu, którzy wprowadzili nas w kwestie związane z prawem do informacji.

Ten odcinek poradnika powstał dzięki pracy wolontariackiej, funduszom własnym Fundacji Lasy
i Obywatele oraz przy wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

Bądźmy w kontakcie

Zostaw swój adres e-mail

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Porady, jak działać dla lasu

Wskazówki, jak naciskać na Lasy Państwowe, by chroniły las.

Informacje o leśnych wydarzeniach i politykach leśnych

    WordPress Lightbox