Dziękujemy za Twój podpis!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.

WSPIERAM!
Full 1






Pomóż aktywistom zatrzymać wycinki w najcenniejszych lasach wokół miast!
Full 1

Jak działać, gdy

gospodarka leśna wprost narusza prawo?

Niestety, często zdarza się, że mimo wysiłków aktywistów społeczne postulaty ochrony wartości przyrodniczych i społecznych lasów w żadnym stopniu nie przekonują zarządcy lasów, czyli Lasów Państwowych. Aktywiści zderzają się ze ścianą. Dzieje się tak czasem nawet wtedy, gdy gospodarka leśna w sposób oczywisty narusza interesy lokalnej społeczności albo prawo.
W takich sytuacjach aktywiści nie mogą niestety zaskarżyć Planu Urządzenia Lasu do sądu administracyjnego – co w wielu wypadkach powinno być drogą zakończenia sporu. W Polsce PUL jest niezaskarżalny w sądach administracyjnych. Zostało to już przez Komisję Europejską uznane za niezgodność z prawem europejskim. Sprawa przeciwko Polsce została już przez Komisję wysłana do TSUE, pozostaje jednak nierozstrzygnięta od dłuższego już czasu.
W tej sytuacji wiele osób rozważa innowacyjne rozwiązania prawne. Lasy Państwowe zostały już parokrotnie pozwane przez obywateli i organizacje za łamanie prawa i naruszenia dóbr osobistych w sądach cywilnych, o czym piszemy w poradniku. Żadna ze spraw nie zakończyła się jeszcze, jednak sądy sprawy przyjęły i w trzech przypadkach udzieliły zabezpieczenia na lesie, zatrzymując wszelkie prace, przynajmniej do czasu wydania wyroku.
Jeżeli zastanawiasz się, czy w Twojej sprawie nie doszło do złamania prawa, i czy istnieje możliwość wytoczenia procesu, możesz się z nami skonsultować.

Zapoznaj się z…

Osoby, które włożyły pracę w powstanie tego odcinka poradnika:

Marta Jagusztyn, Marzena Błaszczyk.

Podziękowania składamy też Sieci Obywatelskiej Watchdog, a w szczególności Katarzynie Batko
i Szymonowi Osowskiemu, którzy wprowadzili nas w kwestie związane z prawem do informacji.

Ten odcinek poradnika powstał dzięki pracy wolontariackiej, funduszom własnym Fundacji Lasy
i Obywatele oraz przy wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

Bądźmy w kontakcie

Zostaw swój adres e-mail

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Porady, jak działać dla lasu

Wskazówki, jak naciskać na Lasy Państwowe, by chroniły las.

Informacje o leśnych wydarzeniach i politykach leśnych

    WordPress Lightbox