Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.
Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.
WSPIERAM!Debata na temat Lasów Państwowych z wypowiedzią Marty o drodze przez mękę, jaką jest sposób konsultowania Planów Urządzania Lasu, o tzw. “ściemie numer 58”, a także informacjach utajnianych przez Lasy Państwowe.
Artykuł na temat Manifestu Leśnego, który został wystosowany do komitetów wyborczych partii politycznych przez organizacje i ruchy ekologiczne.
Rozmowa z Martą o lasach, które w Polsce są łupem politycznym i bardzo dochodowym biznesem.
Artykuł na temat Manifestu Leśnego, pod którym podpisało się ponad 200 organizacji i ruchów społecznych.
Naukowe opracowanie o nowych jakościach, które ruch leśny wnosi do debaty o lasach w Polsce, który napisany został przy użyciu danych zbieranych przez Lasy i Obywatele na temat inicjatyw podejmowanych w obronie lasu.
Artykuł na temat rezygnacji przez Lasy Państwowe certyfikatu FSC, świadczącego o zrównoważonym wyrębie drzew, z komentarzem Marty.
Puszcza Karpacka ginie na naszych oczach. Komentarz Antoniego Kostki i Marty na temat rabunkowej gospodarki lesnej.
Artykuł na temat wycinki lasów w lubuskiem i mapie stworzonej przez Lasy i Obywatele i działaniach wspierających aktywistów.
O konferencji organizacji przyrodniczych „Pora na lasy dla ludzi i przyrody. Potrzeby i szanse reformy zarządzania lasami w Polsce”, która odbyła się w Sejmie.
“Lasy to nie skarbonka dla polityków” – relacja z konferencji “Pora na lasy dla ludzi i przyrody” i postulaty przyrodników.
O wyroku Wojewódzkiego Sądu Adminisracyjnego w sprawie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Krytyka Lasów Państwowych – udzielnego księstwa leśników, wywiad m.in. z Martą i Antonim Kostką.
Artykuł na temat oddolnych inicjatyw obywatelek i obywateli w sprawie ochrony lasów.
Artykuł wyjaśniający kontekst wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie nieprzestrzegania przez Polskę prawa środowiskowego UE.
O sprzeciwie wobec wycinki lasów wokół elektrowni Bełchatów i debacie ze specjalistami rekomendowanymi przez Lasy i Obywateli.
Podcast z Martą, Antonim Kostką i Jakubem Mendkiem na temat powodów konieczności zreformowania Lasów Państwowych.
Artykuł na temat Planów Urządzania Lasu, przygotowany na podstawie danych i zestawień przygotowanych przez Lasy i Obywatele.
Marta opisuje język jakim posługują się w komunikacji z obywatelkami i obywatelami Lasy Państwowe – nie służy on bowiem dialogowi, a jedynie ugruntowaniu pozycji władzy nad lasem.
Analiza planów wycinek lasów wokół Warszawy przygotowana na podstawie mapy stworzonej przez Lasy i Obywateli oraz petycja do Minister Klimatu o ich zaprzestanie.
Audycja Radiowa z Izabellą Młynarczyk z Wrocławia i Martą na temat tego, co należy robić, by uchronić lasprzed wycięciem.
Temat ogromnej wycinki drzew wokół Elektrowni Bełchatów i działaniach grupy inicjatywnej “Na ratunek lasom”, wspieranej przez Lasy i obywateli.
Komentarz do reakcji Solidarnej Polski i Lasów Państwowych na wyrok TSUE – Marta opowiada o faktycznym sposobie konsultowania PULi przez Lasy Państwowe z obywatelkami i obywatelami oraz o poziomie uwzględniania uwag przez nie zgłoszonych.
Podcast “Nie ma przyszłości bez równości”, w którym gościniami Pauliny Januszewskiej są Marta i Hanna, rozmawiające o patriarchacie w Lasach Państwowych.
Inauguracja akcji “Zostawmy lasy” będącej sprzeciwem wobec wycinek w pomorskich lasach, z wykorzystaniem społecznej, stworzonej przez Lasy i Obywateli mapy Zanim Wytną Twój Las.
Adam Bodnar o GONGO (powiązanych z rządem organizacjach udających NGO) oraz – w kontrze – o oddolnej, społecznej inicjatywie Lasy i Obywatele i mapie Zanim Wytną Twój Las.
Śledztwo dziennikarskie na temat darowizn i dotacji hojną ręką udzielanych przez Lasy Państwowe oraz o trudościach w uzyskaniu informacji i danych od Lasów Państwowych.
Artykuł na temat Grupy Inicjatywnej Mieszkańców Trójmiasta, apelującej do wojewody pomorskiego o zakończenie eksploatacji gospodarczej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i wsparciu udzielanym przez Lasy i Obywateli.
Spotkanie zorganizowane przez Lasy i Obywatele i rozmowa z Michałem Książkiem na temat języka i narracji, jakich używamy, by chronić las.
Artykuł na temat apelu do Dariusza Drelicha pn. “Skończmy eksploatację gospodarczą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”, jaki ukazał się na stronie Lasów i Obywateli.
Podcast, w którym Adam Bodnar rozmawia z Martą i Grzegorzem o historii i działalności, a także wsparciu jakie Lasy i Obywatele dają aktywistom zaangażowanym w ochronę swojego lasu.
Komentarz Marty na temat zarzutów Bartłomieja Obajtka dotyczących szkodliwości certyfikacji FSC w polskich lasach, przyznawanego za zrównoważoną gospodarkę leśną.
Artykuł dotyczący powodów, dla których Dyrekcje Lasów Państwowych rezygnują z certyfikacji FSC, z komentarzem Marty.
Artykuł o leśnych inicjatywach obywatelskich w lasach podmiejskich, do którego inspiracją, jak przyznaje autor, była mapa rębni #ZanimWytnąTwójLas
Ludzie chcą mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie Wywiad o tym, jak działać dla lasów, w szczególności podczas wakacji.
Chcieli uzupełnić słynną mapę wycinek. Lasy Państwowe zarzucały im manipulację, teraz nie wysyłają danych. Artykuł o naszej batalii o dostępność do dokładnych danych o wycinkach.
Artykuł o interpelacji poselskiej wywołanej przez publikację mapy #ZanimWytnąTwójLas
Czyj jest las? Dlaczego mapa wycinek zezłościła leśników? Wywiad o tym czemu dialog pomiędzy społeczeństwem i leśnikami jest taki trudny.
Polskie lasy, jak i kto w nich decyduje? Ciekawy czterogłos na temat polskich lasów. Do rozmów autorka zaprosiła: Martę Jagusztyn Krynicką- współautorkę mapy wycinek (Lasy i Obywatele), Krzysztofa Cibora (Greenpeace Polska), Antoniego Kostkę- (Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze), Annę Malinowską (Lasy Państwowe).
Las to nie fabryka drewna. Obywatele to wiedzą. A leśnicy? Wywiad o działaniach Lasów i Obywatelek dla Krytyki Politycznej.
Wycinają mi las, co mam robić? Wywiad o tym jak obywatelka i obywatel mogą pomóc chronić las.
Lasy Państwowe brzydko się bronią Artykuł o tym jak Lasy Państwowe manipulują zarzucając mapie #ZanimWytnąTwójLas manipulację
Czy obywatele uratują lasy? Rozmowa o tym czy gotowi jesteśmy na ogólnopolską deliberację o lasach, z udziałem Marty, Adama Wajraka i Wiesława Krzewiny
Wywiad z leśnikiem, poetą, reportażystą i aktywistą Michałem Książkiem o mapie wycinek Lasów i Obywateli.
Zobacz, czy Lasy Państwowe wytną twój las. Powstała społeczna mapa wycinek, Wywiad o mapie #ZanimWytnąTwójLas
Wywiad o tym jak działać dla lasów i o dwóch mapach, które stworzyliśmy – mapie wycinek #ZanimWytnąTwójLas oraz mapie obywatelskich inicjatyw leśnych.
Leśnicy traktują obywateli z góry, manipulują, sięgają po przemoc. Dlaczego? Bo się boją. Rozmowa o trudnościach w komunikacji leśników ze społeczeństwem