Dziękujemy za Twój podpis!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.

WSPIERAM!

WYBORCZA.PL, 13 LISTOPADA 2023

Debata na temat Lasów Państwowych z wypowiedzią Marty o drodze przez mękę, jaką jest sposób konsultowania Planów Urządzania Lasu, o tzw. “ściemie numer 58”, a także informacjach utajnianych przez Lasy Państwowe.

OKOPRESS, 14 WRZEŚNIA 2023

Artykuł na temat Manifestu Leśnego, który został wystosowany do komitetów wyborczych partii politycznych przez organizacje i ruchy ekologiczne.

KRYTYKAPOLITYCZNA.PL, 14 WRZEŚNIA 2023

Rozmowa z Martą o lasach, które w Polsce są łupem politycznym i bardzo dochodowym biznesem.

RZECZPOSPOLITA, 14 WRZEŚNIA 2023

Artykuł na temat Manifestu Leśnego, pod którym podpisało się ponad 200 organizacji i ruchów społecznych.

FOREST POLICY AND ECONOMICS, 1 WRZEŚNIA 2023

Naukowe opracowanie o nowych jakościach, które ruch leśny wnosi do debaty o lasach w Polsce, który napisany został przy użyciu danych zbieranych przez Lasy i Obywatele na temat inicjatyw podejmowanych w obronie lasu.

OKO.PRESS, 12 LIPCA 2023

Artykuł na temat rezygnacji przez Lasy Państwowe certyfikatu FSC, świadczącego o zrównoważonym wyrębie drzew, z komentarzem Marty.

TVN 24, ROZMOWY O KOŃCU ŚWIATA, 1 LIPCA 2023

Puszcza Karpacka ginie na naszych oczach. Komentarz Antoniego Kostki i Marty na temat rabunkowej gospodarki lesnej.

ESKA.PL, 13 CZERWCA 2023

Artykuł na temat wycinki lasów w lubuskiem i mapie stworzonej przez Lasy i Obywatele i działaniach wspierających aktywistów.

NGO.PL, 25 MAJA 2023

O konferencji organizacji przyrodniczych „Pora na lasy dla ludzi i przyrody. Potrzeby i szanse reformy zarządzania lasami w Polsce”, która odbyła się w Sejmie.

RZECZPOSPOLITA, 23 MAJA 2023

“Lasy to nie skarbonka dla polityków” – relacja z konferencji “Pora na lasy dla ludzi i przyrody” i postulaty przyrodników.

TROJMIASTO.PL, 11 MAJA 2023

O wyroku Wojewódzkiego Sądu Adminisracyjnego w sprawie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

OKO.PRESS, 25 KWIETNIA 2023

Krytyka Lasów Państwowych – udzielnego księstwa leśników, wywiad m.in. z Martą i Antonim Kostką.

NGO.PL, 21 KWIETNIA 2023

Artykuł na temat oddolnych inicjatyw obywatelek i obywateli w sprawie ochrony lasów.

300GOSPODARKA.PL, 18 KWIETNIA 2023

Artykuł wyjaśniający kontekst wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie nieprzestrzegania przez Polskę prawa środowiskowego UE.

DDBELCHATOW.PL, 18 KWIETNIA 2023

O sprzeciwie wobec wycinki lasów wokół elektrowni Bełchatów i debacie ze specjalistami rekomendowanymi przez Lasy i Obywateli.

OKO.PRESS, 15 KWIETNIA 2023

Podcast z Martą, Antonim Kostką i Jakubem Mendkiem na temat powodów konieczności zreformowania Lasów Państwowych.

BOMEGA.PL, 7 KWIETNIA 2023

Artykuł na temat Planów Urządzania Lasu, przygotowany na podstawie danych i zestawień przygotowanych przez Lasy i Obywatele.

AUTOPORTRET.PL, 5 KWIETNIA 2023

Marta opisuje język jakim posługują się w komunikacji z obywatelkami i obywatelami Lasy Państwowe – nie służy on bowiem dialogowi, a jedynie ugruntowaniu pozycji władzy nad lasem.

GAZETA WYBORCZA, 4 KWIETNIA 2023

Analiza planów wycinek lasów wokół Warszawy przygotowana na podstawie mapy stworzonej przez Lasy i Obywateli oraz petycja do Minister Klimatu o ich zaprzestanie.

TOK.FM, 3 KWIETNIA 2023

Audycja Radiowa z Izabellą Młynarczyk z Wrocławia i Martą na temat tego, co należy robić, by uchronić lasprzed wycięciem.

BOMEGA.PL, 30 MARCA 2023

Temat ogromnej wycinki drzew wokół Elektrowni Bełchatów i działaniach grupy inicjatywnej “Na ratunek lasom”, wspieranej przez Lasy i obywateli.

KRYTYKAPOLITYCZNA.PL, 17 MARCA 2023

Komentarz do reakcji Solidarnej Polski i Lasów Państwowych na wyrok TSUE – Marta opowiada o faktycznym sposobie konsultowania PULi przez Lasy Państwowe z obywatelkami i obywatelami oraz o poziomie uwzględniania uwag przez nie zgłoszonych.

KRYTYKA POLITYCZNA, 23 MARCA 2023

Podcast “Nie ma przyszłości bez równości”, w którym gościniami Pauliny Januszewskiej są Marta i Hanna, rozmawiające o patriarchacie w Lasach Państwowych.

ZAWSZEPOMORZE.PL, 10 LUTEGO 2023

Inauguracja akcji “Zostawmy lasy” będącej sprzeciwem wobec wycinek w pomorskich lasach, z wykorzystaniem społecznej, stworzonej przez Lasy i Obywateli mapy Zanim Wytną Twój Las.

GAZETA WYBORCZA, 11 LUTEGO 2023

Adam Bodnar o GONGO (powiązanych z rządem organizacjach udających NGO) oraz – w kontrze – o oddolnej, społecznej inicjatywie Lasy i Obywatele i mapie Zanim Wytną Twój Las.

GAZETA.PL, 23 LUTEGO 2023

Śledztwo dziennikarskie na temat darowizn i dotacji hojną ręką udzielanych przez Lasy Państwowe oraz o trudościach w uzyskaniu informacji i danych od Lasów Państwowych.

ZAWSZEPOMORZE.PL, 16 STYCZNIA 2023

Artykuł na temat Grupy Inicjatywnej Mieszkańców Trójmiasta, apelującej do wojewody pomorskiego o zakończenie eksploatacji gospodarczej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i wsparciu udzielanym przez Lasy i Obywateli.

BIBLIOTEKA SOPOCKA, 2 STYCZNIA 2023

Spotkanie zorganizowane przez Lasy i Obywatele i rozmowa z Michałem Książkiem na temat języka i narracji, jakich używamy, by chronić las.

ZAWSZEPOMORZE.PL, 21 GRUDNIA 2022

Artykuł na temat apelu do Dariusza Drelicha pn. “Skończmy eksploatację gospodarczą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”, jaki ukazał się na stronie Lasów i Obywateli.

RADIO TOK FM, 6 GRUDNIA 2022

Podcast, w którym Adam Bodnar rozmawia z Martą i Grzegorzem o historii i działalności, a także wsparciu jakie Lasy i Obywatele dają aktywistom zaangażowanym w ochronę swojego lasu.

ONET.PL, 31 PAŹDZIERNIKA 2022

Komentarz Marty na temat zarzutów Bartłomieja Obajtka dotyczących szkodliwości certyfikacji FSC w polskich lasach, przyznawanego za zrównoważoną gospodarkę leśną.

OKO.PRESS, 31 PAŹDZIERNIKA 2022

Artykuł dotyczący powodów, dla których Dyrekcje Lasów Państwowych rezygnują z certyfikacji FSC, z komentarzem Marty.

Magazyn Pismo, 3 listopada 2021

Artykuł o leśnych inicjatywach obywatelskich w lasach podmiejskich, do którego inspiracją, jak przyznaje autor, była mapa rębni #ZanimWytnąTwójLas

NGO.pl , 12 lipca 2021

Ludzie chcą mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie Wywiad o tym, jak działać dla lasów, w szczególności podczas wakacji.

Gazeta.pl, 23 czerwca 2021

Chcieli uzupełnić słynną mapę wycinek. Lasy Państwowe zarzucały im manipulację, teraz nie wysyłają danych. Artykuł o naszej batalii o dostępność do dokładnych danych o wycinkach.

Gazeta Wyborcza, 12 maja 2021

Artykuł o interpelacji poselskiej wywołanej przez publikację mapy #ZanimWytnąTwójLas

Polityka, 25 kwietnia 2021

Czyj jest las? Dlaczego mapa wycinek zezłościła leśników? Wywiad o tym czemu dialog pomiędzy społeczeństwem i leśnikami jest taki trudny.

MUDA talks, 6 kwietnia 2021

Polskie lasy, jak i kto w nich decyduje? Ciekawy czterogłos na temat polskich lasów. Do rozmów autorka zaprosiła: Martę Jagusztyn Krynicką- współautorkę mapy wycinek (Lasy i Obywatele), Krzysztofa Cibora (Greenpeace Polska), Antoniego Kostkę- (Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze), Annę Malinowską (Lasy Państwowe).

Krytyka Polityczna, 15 kwietnia 2021

Las to nie fabryka drewna. Obywatele to wiedzą. A leśnicy? Wywiad o działaniach Lasów i Obywatelek dla Krytyki Politycznej.

OKO.Press, 2 kwietnia 2021

Wycinają mi las, co mam robić? Wywiad o tym jak obywatelka i obywatel mogą pomóc chronić las.

OKO.Press, 26 marca 2021

Lasy Państwowe brzydko się bronią Artykuł o tym jak Lasy Państwowe manipulują zarzucając mapie #ZanimWytnąTwójLas manipulację

Obywatele news, 31 marca 2021

Czy obywatele uratują lasy? Rozmowa o tym czy gotowi jesteśmy na ogólnopolską deliberację o lasach, z udziałem Marty, Adama Wajraka i Wiesława Krzewiny

Newsweek, 17 kwietnia 2021

Wywiad z leśnikiem, poetą, reportażystą i aktywistą Michałem Książkiem o mapie wycinek Lasów i Obywateli.

OKO.Press, 25 marca 2021

Zobacz, czy Lasy Państwowe wytną twój las. Powstała społeczna mapa wycinek, Wywiad o mapie #ZanimWytnąTwójLas

Gazeta Wyborcza, 22 marca 2021

Wywiad o tym jak działać dla lasów i o dwóch mapach, które stworzyliśmy – mapie wycinek #ZanimWytnąTwójLas oraz mapie obywatelskich inicjatyw leśnych.

OKO.Press, 15 grudnia 2020

Leśnicy traktują obywateli z góry, manipulują, sięgają po przemoc. Dlaczego? Bo się boją. Rozmowa o trudnościach w komunikacji leśników ze społeczeństwem

WordPress Lightbox