Dziękujemy za Twój podpis!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.

WSPIERAM!

Chrońmy
drzewa dziuplaste!

Drzewa dziuplaste są wyjątkowo cenne dla lasu, zwierząt i innych organizmów. Chroniąc drzewa dziuplaste chronimy cały las.
Drzew dziuplastych nie wolno wycinać. Niestety, zdarza się, że leśnicy ignorują regulacje i wycinają drzewa z dziuplami. Pomóż leśnikom przestrzegać przepisów!
Zgłoś drzewo dziuplaste do nadleśnictwa, żeby nie zostało wycięte.

Jak chronić las i drzewa dziuplaste?

PORADNIK W TRZECH KROKACH

Znajdź drzewo dziuplaste

 

Kiedy? Najlepiej na wiosnę – brak jeszcze liści, więc dziuple łatwiej dostrzec, a piszczące pisklaki pomogą znaleźć dziuplę “na słuch”. Ale szukać można przez cały rok.

Gdzie? Im starsze drzewa, tym łatwiej znaleźć dziuple. Dziuple częściej tworzą się w drzewach liściastych niż iglastych. Szukaj przede wszystkim tam, gdzie zaplanowano rychłe wycinki (sprawdź plany wycinek na mapie #ZanimWytnąTwójLas).

Opisz je i oznacz

 

Opisz drzewo tak, żeby dało się je odnaleźć w terenie i potwierdzić istnienie dziupli. Pomocne będą:

  • współrzędne geograficzne; znajdziesz je np. za pomocą aplikacji “Kompas” albo “Mapy Google” na smartfonie, możesz użyć odbiornika GPS, możesz też odnaleźć drzewo na maps.google.com po powrocie do domu.
  • cechy drzewa; gatunek (jeśli uda się rozpoznać); czy żywe, spróchniałe, bez kory; znaki szczególne (np. zgięte w pałąk, obłamany konar od południa).
  • położenie i cechy dziupli, np. na wysokości ok. 3m, przy rozgałęzieniu pnia, średnica ok. 10 cm, dziupla zamieszkała.
  • obwód drzewa na wysokości 130 cm, czyli ± na wysokości klatki piersiowej. Żeby ocenić obwód “na oko” — przytul drzewo. Przeciętny dorosły obejmuje 160 cm obwodu.
  • 3 zdjęcia pokazujące drzewo i dziuplę.

Zgłoś do nadleśnictwa

 

  • Przygotuj zgłoszenie (wzór).
  • Zidentyfikuj nadleśnictwo odpowiedzialne za znalezione drzewo.
  • Wyślij zgłoszenie do nadleśnictwa listem poleconym lub systemem e-PUAP.
  • Wyślij kopię zgłoszenia do Fundacji Lasy i Obywatele na adres [email protected], pomoże nam to audytować pracę nadleśnictw

Jeśli po 2-ch tygodniach nie otrzymasz pozytywnej odpowiedzi nadleśnictwa, zadzwoń do nadleśnictwa i domagaj się wyjaśnienia. Jeśli to nie zadziała, napisz do nas na adres [email protected]

Bądźmy w kontakcie

ZOSTAW SWÓJ ADRES E-MAIL

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!



    Zanim pobierzesz Poradnik Ochrony – Drzewa Dziuplaste, prosimy zostaw nam swój adres email, tak byśmy mogli pozostawać w kontakcie i informować Cię o innych naszych akcjach leśnych.

    Jeżeli nie zdecydujesz się wpisać poniżej swojego adresu email, też oczywiście zachęcamy do pobrania Poradnika.

      Administratorem zbieranych danych osobowych jest Fundacja Lasy i Obywatele. Dane wykorzystywane będą, aby informować Cię za pomocą poczty elektronicznej, w zakresie na który wyraziłeś/aś zgodę powyżej oraz w celach statystycznych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, a swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać bądź zażądać ich usunięcia. Więcej w Polityce prywatności Fundacji Lasy i Obywatele.

      WordPress Lightbox