Dziękujemy za Twój podpis!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.

WSPIERAM!

Weź udział w konsultacjach PUL

Na Lasy Państwowe, zarządcę naszych lasów, składa się 430 nadleśnictw. Każde nadleśnictwo raz na 10 lat tworzy dla swojego terenu Plan Urządzenia Lasu, w skrócie PUL.

Decyzje o tym, gdzie podczas następnej dekady wykonane zostaną przecinki bądź wycinki podejmuje się podczas prac nad projektem nowego PULu. Podczas prac nad nowym PULem Lasy Państwowe są zobowiązane zorganizować konsultacje społeczne. Obecnie konsultacje społeczne PULi są fasadowe – mało kto o nich wie, a wnioski społeczne prawie zawsze są odrzucane.

Chcecie to zmienić? Weźcie udział w konsultacjach PUL i domagajcie się ich urealnienia. Wypracujmy razem nowe wzorce udziału społecznego w projektowaniu PUL.

Informacje które nadleśnictwa są obecnie w procesie planowania PUL znajdziecie na naszej mapie #KiedyKonsultacjePUL. Rady jak wziąć udział w konsultacjach, o co wnioskować i jak pisać wnioski znajdziecie w filmie oraz poniżej na tej stronie

O co możecie wnioskować podczas konsultacji Planu Urządzenia Lasu?

O wszystko, co wiąże się z realizacją Waszej (lokalnej społeczności) wizji lasu. Czyli o to, jaką Waszym zdaniem rolę powinien ów las pełnić.

Nie musicie znać się na zasadach gospodarki leśnej, by składać wnioski. Leśnicy są ekspertami od funkcji gospodarczej lasu, ale ekspertami od społecznej funkcji lasu jesteście właśnie Wy.

Macie pełne prawo wysuwać postulaty dotyczące ochrony, czy odnowienia przyrody. Zapewne znacie dobrze Wasz las i mogliście zauważyć w nim wartości przyrodnicze, które wymagają ochrony. Możliwe też, że są pośród Was przyrodnicy czy biolożki, które widzą przyrodnicze aspekty lasu niezauważane przez leśników.

Każdy fragment lasu i każda społeczność jest inna. Poniżej znajdziecie przykłady postulatów wysuwanych przez lokalne społeczności.

  • Zaniechanie cięć rębnych w lasach ochronnych (np. lasach ochronnych miast, bądź lasach wodochronnych).
  • Zaniechanie cięć rębnych we fragmencie lasu, gdzie społeczność zidentyfikowała drzewa o wymiarach pomnikowych lub na przykład drzewa, które są mikrosiedliskami.
  • Zmianę rodzaju rębni na mniej agresywną ze względu na społeczną i rekreacyjną funkcję lasu.
  • Zaniechanie cięć rębnych ze względu na wartości przyrodnicze lasu.
  • Ograniczenie gospodarki leśnej w otulinie rezerwatu dla którego nie ustanowiono jeszcze planu ochrony.
  • Zachowanie starolasów, biorąc pod uwagę fakt, że ich ścisłą ochronę postulują europejskie polityki leśne.
WordPress Lightbox