Weź udział w konsultacjach PUL

Na Lasy Państwowe, zarządcę naszych lasów, składa się 430 nadleśnictw. Każde nadleśnictwo raz na 10 lat tworzy dla swojego terenu Plan Urządzenia Lasu, w skrócie PUL.

Decyzje o tym, gdzie podczas następnej dekady wykonane zostaną przecinki bądź wycinki podejmuje się podczas prac nad projektem nowego PULu. Podczas prac nad nowym PULem Lasy Państwowe są zobowiązane zorganizować konsultacje społeczne. Obecnie konsultacje społeczne PULi są fasadowe – mało kto o nich wie, a wnioski społeczne prawie zawsze są odrzucane.

Chcecie to zmienić? Domagajcie się urealnienia konsultacji. Wypracujmy razem nowe wzorce udziału społecznego w projektowaniu PUL.

Jak się przygotować?

  1. Dowiedzcie się w jakim nadleśnictwie znajduje się Wasz las. Możecie to zrobić na naszej mapie #ZanimWytnąTwójLas
  2. Sprawdźcie w tabelce, kiedy Wasze nadleśnictwo będzie przeprowadzać konsultacje i co możecie zrobić na każdym z etapów prac
  3. Na podstronie Biblioteka ruchów leśnych znajdź podręcznik Jak Twój Głos Może Uratować Twój Las? (str.100-122) oraz Instrukcje Urządzenia Lasu (str. 155-169). Przydadzą się!
  4. Śledźcie naszą stronę internetową, wkrótce pojawi się tu film ze szczegółowymi informacjami o tym jak brać udział w konsultacjach społecznych PUL.
  5. Zapiszcie się na newsletter Lasów i Obywatelek, gdzie znajdziecie wiele informacji o tym jak możecie współdecydować o gospodarce leśnej.