Dziękujemy za Twój podpis!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.

WSPIERAM!

Do: Nadleśniczego Nadleśnictwa Bełchatów

Do wiadomości:
Ministry Klimatu i Środowiska

Petycję stworzyła:
Grupa Inicjatywna Na Ratunek Lasom

Nie dla wycinek wokół elektrowni Bełchatów

My, mieszkańcy powiatu bełchatowskiego stanowczo domagamy się powstrzymania zaplanowanych, a także już wykonywanych wycinek drzew na wszystkich pododdziałach lasu wokół strefy przemysłowej Elektrowni Bełchatów, mających status lasu ochronnego.

Według obowiązującego prawa status ochronny lasu zapewnia mu szczególną ochronę. Zgodnie z przyjmowaną przez Lasy Państwowe doktryną wielofunkcyjnej zrównoważonej gospodarki leśnej, funkcja gospodarcza nie powinna być wiodącą funkcją dla lasów o statusie lasu ochronnego. Dlatego budzi zdumienie i nasz sprzeciw tak wielka skala zaplanowanych wycinek w miejscach, które powinny być szczególnie chronione. Budowa kompleksu górniczo-energetycznego spowodowała olbrzymie i trwałe zmiany środowiska. Wpływ największej w Europie elektrowni konwencjonalnej nie podlega dyskusji. Oddziałuje ona na życie bliższego i dalszego otoczenia powodując emisje pyłu i hałasu, niedobór wód podskórnych i bardzo wysoką emisję spalin i CO2 do atmosfery. Dojrzałe lasy wokół kompleksu są w stanie w znacznym stopniu łagodzić te szkodliwe wpływy, a stanowią też miejsce rekreacji dla mieszkańców całego powiatu bełchatowskiego (wycinki zaplanowano także w pobliżu ośrodków wypoczynkowych Słok i Wawrzkowizna). Wycięcie istniejących lasów w tak dużej skali i zastąpienie ich nowymi nasadzeniami spowoduje wyeksponowanie elektrowni oraz zwiększenie obciążenia dla ludności. Dlatego uważamy, że funkcja rekreacyjna, ekologiczna oraz edukacyjna tego lasu jest dużo ważniejsza niż cele gospodarcze.

W naszej ocenie funkcję gospodarczą tych lasów należy zawiesić do czasu zaprzestania eksploatacji węgla i odbudowy stosunków wodnych.

Żądamy natychmiastowego zaprzestania wycinania lasów w promieniu 5 km wokół Elektrowni Bełchatów i związanej z nią strefy przemysłowej.

Poprzyj Petycję

Podpisało już 1244 osób.
    Administratorem zbieranych danych osobowych jest Fundacja Lasy i Obywatele. Dane wykorzystywane będą, aby informować Cię za pomocą poczty elektronicznej, w zakresie na który wyraziłeś/aś zgodę powyżej oraz w celach statystycznychMasz prawo dostępu do treści swoich danych, a swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać bądź zażądać ich usunięcia. Więcej w Polityce prywatności Fundacji Lasy i Obywatele.

    Platformę prowadzi Fundacja Lasy i Obywatele. Fundacja udostępnia platformę lokalnym inicjatywom leśnym i wspiera je w stworzeniu i rozpropagowaniu petycji. Jeżeli chcesz zamieścić petycję na tej platformie skontaktuj się z Fundacją Lasy i Obywatele poprzez kontakt@lasyiobywatele.pl

    Udostępnij petycję:

    WordPress Lightbox