- Rozpoczął się proces wyznaczania lasów społecznych wokół największych miast. W późniejszym terminie lasy społeczne mają być wyznaczone w całej Polsce.
- W lasach społecznych wycinki mają się skończyć, bądź ich skala ma być ograniczona. To mają być lasy dla ludzi, przyrody i klimatu.
- Proces wyznaczania lasów społecznych to szansa na zmiany, ale wcale nie jest pewne, że zakończy się sukcesem. Procesem zarządzają Lasy Państwowe, które tkwią w konflikcie interesów, jak na razie obywatele i obywatelki nie wiedzą o tym procesie i brakuje oficjalnego kanału składania uwag. Czasu na wyznaczenie lasów społecznych jest zaś bardzo mało.
- Napisz do Lasów Państwowych i zespołów pracujących nad wyznaczeniem lasów społecznych i wyraź swoją opinię. Wyjaśnij czemu powinniśmy chronić lasy wokół miast oraz które lasy powinny zostać objęte ochroną.
O co chodzi?
Rząd zobowiązał się do wyłączenia z wycinek 20% cennych lasów. To unikatowa szansa na zmianę eksploatacyjnego podejścia do lasów. Jednak bez naszego wspólnego zaangażowania zmiany w polityce leśnej mogą się skończyć na grze pozorów.
Według planu Ministerstwa Klimatu i Środowiska wyłączone z wycinek mają być między innymi lasy cenne społecznie. Właśnie rozpoczynają się prace lokalnych zespołów, które do końca października mają wskazać lasy cenne społecznie wokół 11 miast. Ten etap prac to pilotaż. W późniejszym terminie lasy cenne społecznie mają powstać na terenie całego kraju.
Co może pójść nie tak?
Jeżeli nie będziemy się wspólnie angażować w proces wyznaczania lasów społecznych i patrzeć leśnym decydentom na ręce, zamiast partycypacyjnego procesu możemy otrzymać fasadę, a zamiast lasów społecznych – małe laski osiedlowe.
Wyznaczanie lasów społecznych wprawdzie włącza parę grup społecznych –
proces zainicjowało Ministerstwo, powołując lokalne zespoły, w których skład weszli leśnicy, wybrani samorządowcy, politycy i organizacje pozarządowe. Jednak kontrolę nad procesem Ministerstwo powierzyło Lasom Państwowym (1). Tymczasem wielu leśników i leśniczek otwarcie sprzeciwia się reformom (2). Uważają, że obecny model gospodarki leśnej nie wymaga zmian. Nie zauważają, że są uwikłani w głęboki konflikt interesów – od tego ile w lasach zostanie wyciętego drewna zależą (obecnie bardzo wysokie) przychody Lasów Państwowych.
Problemem jest też to, że nie stworzono oficjalnego kanału składania uwag dla zainteresowanych obywateli i obywatelek, a czasu na wyznaczenie lasów społecznych dano zespołom bardzo mało – niewiele ponad miesiąc.
Dlaczego to jest ważne?
Dojrzałe, zdrowe lasy chronią mikro-klimat, chronią przed powodzią i suszą, są miejscem odpoczynku i regeneracji, oczyszczają powietrze, tworzą ostoje dla bioróżnorodności. Badania opinii społecznej mówią jasno, że polskie społeczeństwo właśnie takie funkcje lasów uważa za ważniejsze od pozyskiwania drewna (3). . Ochronie takich funkcji mają służyć lasy społeczne.
Co Ty możesz zrobić?
Chcesz by proces wyznaczania lasów społecznych był rzeczywiście partycypacyjny i doprowadził do realnych, a nie tylko kosmetycznych zmian? Zaangażuj się. Wyślij apel do Lasów Państwowych i innych uczestników prac. Opowiedz w apelu dlaczego lasy wokół Twojej miejscowości powinny być chronione i wskaż te konkretne fragmenty lasów, które powinny zostać włączone do lasów społecznych.