Dziękujemy za Twój podpis!

Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.

WSPIERAM!

Nie zmarnujmy szansy, by odzyskać lasy
dla ludzi, przyrody i klimatu!

Wyślij apel do Lasów Państwowych i pomóż chronić cenne lasy w pobliżu Twojej miejscowości.

  • Rozpoczął się proces wyznaczania lasów społecznych wokół największych miast. W późniejszym terminie lasy społeczne mają być wyznaczone w całej Polsce.
  • W lasach społecznych wycinki mają się skończyć, bądź ich skala ma być ograniczona. To mają być lasy dla ludzi, przyrody i klimatu.
  • Proces wyznaczania lasów społecznych to szansa na zmiany, ale wcale nie jest pewne, że zakończy się sukcesem. Procesem zarządzają Lasy Państwowe, które tkwią w konflikcie interesów, jak na razie obywatele i obywatelki nie wiedzą o tym procesie i brakuje oficjalnego kanału składania uwag. Czasu na wyznaczenie lasów społecznych jest zaś bardzo mało.
  • Napisz do Lasów Państwowych i zespołów pracujących nad wyznaczeniem lasów społecznych i wyraź swoją opinię. Wyjaśnij czemu powinniśmy chronić lasy wokół miast oraz które lasy powinny zostać objęte ochroną. 

O co chodzi?

Rząd zobowiązał się do wyłączenia z wycinek 20% cennych lasów. To unikatowa szansa na zmianę eksploatacyjnego podejścia do lasów. Jednak  bez naszego wspólnego zaangażowania zmiany w polityce leśnej mogą się skończyć na grze pozorów.

Według planu Ministerstwa Klimatu i Środowiska wyłączone z wycinek mają być między innymi  lasy cenne społecznie. Właśnie rozpoczynają się prace lokalnych zespołów, które do końca października mają wskazać lasy cenne społecznie wokół 11 miast. Ten etap prac to pilotaż. W późniejszym terminie lasy cenne społecznie mają powstać na terenie całego kraju.

Co może pójść nie tak?

Jeżeli nie będziemy się wspólnie angażować w proces wyznaczania lasów społecznych i patrzeć leśnym decydentom na ręce, zamiast partycypacyjnego procesu możemy otrzymać fasadę, a zamiast lasów społecznych – małe laski osiedlowe.

Wyznaczanie lasów społecznych wprawdzie włącza parę grup społecznych – 

proces zainicjowało Ministerstwo, powołując lokalne zespoły, w których skład weszli leśnicy, wybrani samorządowcy, politycy i organizacje pozarządowe. Jednak kontrolę nad procesem Ministerstwo powierzyło Lasom Państwowym (1). Tymczasem wielu leśników i leśniczek otwarcie sprzeciwia się reformom (2).  Uważają, że obecny model gospodarki leśnej nie wymaga zmian. Nie zauważają, że są uwikłani w głęboki konflikt interesów – od tego ile w lasach zostanie wyciętego drewna zależą (obecnie bardzo wysokie) przychody Lasów Państwowych.

Problemem jest też to, że nie stworzono oficjalnego kanału składania uwag dla zainteresowanych obywateli i obywatelek, a czasu na wyznaczenie lasów społecznych dano zespołom bardzo mało – niewiele ponad miesiąc.

Dlaczego to jest ważne?

Dojrzałe, zdrowe lasy chronią mikro-klimat, chronią przed powodzią i suszą, są miejscem odpoczynku i regeneracji, oczyszczają powietrze, tworzą ostoje dla bioróżnorodności. Badania opinii społecznej mówią jasno, że polskie społeczeństwo właśnie takie funkcje lasów uważa za ważniejsze od pozyskiwania drewna (3). . Ochronie takich funkcji mają służyć lasy społeczne. 

Co Ty możesz zrobić?

Chcesz by proces wyznaczania lasów społecznych był rzeczywiście partycypacyjny i doprowadził do realnych, a nie tylko kosmetycznych zmian? Zaangażuj się. Wyślij apel do Lasów Państwowych i innych uczestników prac. Opowiedz w apelu dlaczego lasy wokół Twojej miejscowości powinny być chronione i wskaż te konkretne fragmenty lasów, które powinny zostać włączone do lasów społecznych.

Trzy kroki, by wysłać apel

Krok 1. Poniżej wybierz lokalizację, która Cię interesuje.

Krok 2. Napisz apel. To proste – podpowiemy Ci jak to zrobić. By wskazać lasy cenne dla Ciebie możesz użyć naszej nowej aplikacji – Leśnej Książki Adresowej.

Krok 3. Wyślij gotowy apel przy użyciu naszego systemu wprost do odpowiedniej jednostki Lasów Państwowych.

 

Gotowy? Gotowa?

 

Krok 1. Wybierz lokalizację, która Cię interesuje.

 

Lasy wokół:

Przypisy i dodatkowe informacje:

  1. Na razie proces powoływania lasów społecznych jest obarczony szeregiem istotnych wad i niejasności. Po pierwsze, MKiŚ nie zdefiniował zakresu geograficznego lasów społecznych wokół miast, ani znaczenia kluczowego dla tego procesu słowa “aglomeracja”. To oznacza, że Lasy Państwowe mogą dowolnie interpretować ten zakres. Po drugie, obrady lokalnych zespołów, które mają wyznaczyć lasy społeczne są organizowane przez Lasy Państwowe. W zespoły z założenia ma być zaangażowane wiele zainteresowanych stron. Jednak aż  80% składu tych zespołów wyznaczyły Lasy Państwowe, tylko 20% zaś MKiŚ. Dodatkowo,  nawet wśród  20% wyznaczonych przez MKiŚ znajdziemy bardzo wiele organizacji i osób związanych umowami bądź współpracą z Lasami Państwowymi. Brakuje za to w tych zespołach interesariuszy związanych z turystyką, gospodarką wodną czy zdrowiem. Na domiar wszystkiego nie  jest jasne jakimi zasadami obradowania, transparencji czy podejmowania decyzji mają się kierować zespoły. Pod tymi linkami znajdziesz informacje o konferencjach MKiŚ dotyczących powoływania lasów społecznych:
  2.  O protestach leśników przeciwko wzmocnieniu ochrony lasów cennych przyrodniczo i społecznie przeczytasz między innymi tutaj: https://oko.press/lesnicy-protesty-chca-wycofania-moratorium-na-wycinke
  3. Badania opinii społecznej potwierdzają, że społeczeństwo polskie, o wiele wyżej ceni pozaprodukcyjne wartości lasu (m.in regulacja klimatu, umożliwianie rekreacji czy ochrona bioróżnorodności) niż produkcję  drewna. Możesz poczytać o badaniach na ten temat m.in w:  
  •   Janeczko, E et al., Sociocultural Profile as a Predictor of Perceived Importance of Forest Ecosystem Services: A Case Study from Poland. Sustainability 2023, 15, 14154; 
  •   Winkel et al, Governing Europe’s forests for multiple ecosystem services: Opportunities, challenges, and policy options, Forest Policy and Economics, Volume 145, 2022 (wyniki dla UE oraz podzbiór wyników dla Polski)
WordPress Lightbox