Pomóż aktywistom zatrzymać wycinki w najcenniejszych lasach wokół miast!
Jeżeli chcesz pomóc tej sprawie, zachęć znajomych do podpisania apelu. Klinknij w ikony i udostępnij ten apel przez swoje kanały na mediach społecznościowych.
Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj naszą pracę, choćby najmniejszą kwotą. Większość pracy wykonujemy pro bono, ale z Twoją comiesięczną darowizną będziemy mogli zrobić więcej dla lasów oraz rosnącej społeczności aktywistek i aktywistów działających dla ich ochrony.
WSPIERAM!Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach rozpoczęła prace nad nowym Planem Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Rybnik na lata 2027-2036. Jest to dokument, który określa, co będzie działo się z lasami w okolicy Rybnika przez kolejne 10 lat.
W związku z tym niedługo rozpoczną się konsultacje społeczne, w których możesz zabrać głos i wskazać, które fragmenty lasu są dla Ciebie najcenniejsze i powinny być objęte ochroną.
Na mapie powyżej zaznaczyliśmy na niebiesko teren, którego dotyczą konsultacje. To nie tylko okolice samego Rybnika! Teren Nadleśnictwa Rybnik obejmuje duży obszar – od Gliwic, przez Żory, Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski, aż po Racibórz.
Sam konsultowany dokument PUL może wydawać się dość skomplikowany, ale zabranie głosu w konsultacjach nie musi takie być! Chętnie pomożemy Ci się zastanowić nad tym, o co warto zawnioskować.
Kiedy tylko wystartują konsultacje przeanalizujemy udostępnione założenia PUL i zamieścimy na tej stronie wzory wniosków, którymi można posłużyć się, żeby przygotować swoje uwagi.
Już teraz możesz natomiast wypełnić ankietę przygotowaną przez inicjatywę Rybnickie Drzewa. Wskaż w niej, które lasy Twoim zdaniem są ważne społecznie. Wyniki zostaną przekazane Lasom Państwowym. Lasy społeczne będą podlegać większej ochronie, aby mogły spełniać potrzeby mieszkanek i mieszkańców. ANKIETĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Konsultacje organizowane są przez Lasy Państwowe. Ta strona i analiza Planu Urządzenia Lasu zostały natomiast przygotowane przez Fundację Lasy i Obywatele. W ramach naszej misji wspieramy bowiem lokalne społeczności, które chcą zaangażować się we współdecydowanie o swoich lasach.